Výrobci - Francie

        

Made on a Mac

S.T.Dupont BS

Země původu: Francie

Rok výroby: 1959 - 1973

Palivo: butan

Materiál: postříbřená mosaz

Mechanismus: kolečko a válec nad sebou, kolečko je křesací, válec pro prst. Horizontálně uložené pero víčka. Hned při odklopení víka se otevře přívod plynu. Výška plamene se regulovala ozubeným kolečkem na mechanismu shora

Rozměry: 5,8 cm a 3,4 cm u pánské verze, asi 4,8 cm  a 3,4 cm u dámské verze

 
Originál x kopie


Pokud víte, po čem se dívat, kopii poznáte poměrně snadno. Na snímcích vidíte nejčastěji kopírovaný model Line 2, kopírují se ale i modely Gatsby, Line D a limitované sŕie. Ještě jsem se nesetkal s kopií klasického Line 1, pokud chcete cenově dostupný originální Dupont, vsaďte na modely BS a BR. Netvrdím, že Line1 se nekopíruje vůbec, ale jistě není z hlediska podvrhů tak riziková, jako ostatní Dupontovy řady. Některé kopie jsou velmi zdařilé a neliší se váhou ani charakteristickým cinknutím víka. Je li cena až příliš výhodná, než aby to byla pravda, většinou to prostě pravda není.


  1. 1. obrázek - čínská kopie

Nápis LAQUE DE CHINE je na tomto zapalovači zcela nepatřičný, je zřetelně vidět, že na zapalovači žádný smalt není, naopak zapalovač je celokovový, na hranách jsou vidět pruhy vzoru. 

  Kvalita čtvercové značky, u kopií bývá často nečitelná.

Rozestupy písmen jsou malé, celá řada čísel má jeden sklon, byla vyražena najednou.

Začištění písmen.

  Ostřejší hrany šroubů


  1. 2. obrázek - S.T.Dupont

Čtvercová značka - znak i nápis pod ním jsou pod lupou zřetelně čitelné.

  Větší rozestupy písmen, písmena se drobně liší jak sklonem, tak vzdáleností od spodní hrany.

  Čisté ostré písmo se začištěnými okraji

  Více zabroušené hrany šroubů.

 

Za následujících 6 obrázků děkuji Marcelovi z Německa, který sbírá benzínové Duponty už 17 let, vlevo jsou benzínové a plynové modely z jeho sbírky. Obrázek pod tímto textem zachytil benzínový Dupont ze 40. let a stejný zapalovač z jubilejní benzínové série o 50 let později.  Na dalších obrázcích jsou vidět různé benzínové modely od konce 30. až po 60. léta.

S.T.Dupont Gatsby

Země původu: Francie

Rok výroby: po r. 2000

Palivo: butan

Materiál:  mosaz a pokovování asi paladiem

Mechanismus: kolečko a válec nad sebou, kolečko je křesací, válec pro prst. Horizontálně uložené pero víčka. Hned při odklopení víka se otevře přívod plynu. Výška plamene se reguluje ovladačem zespoda.

Rozměry: 56 mm x 37 mm x 11 mm

Literatura: Lighters Gli Accendini - Stefano Bisconcini (Chronicle Books, 1997)

Stuart Schneider, Ira Pilossof - The Handbook Of Vintage Cigarette Lighters (Schiffer 1999)

Juan Manuel Clark - Collectible Lighters (Flammarion, 2002)

Collecting Cigarette Lighters  A Price Guide 1,2 - Neil S. Wood (L-W Book Sales, 1994)

The Dunhill Petrol Lighter A Unique Story - Davide Blei, Luciano Bottoni (Dunhill, 2004)

S.T. Dupont


Společnost ST Dupont založená Simonem Tissotem-Dupontem v roce 1872 vyráběla luxusní výrobky z kůže.  Stejně jako u Cartiera i k Dupontovým zákazníkům patřily korunované hlavy a smetánka.

    První zapalovače Dupont přišly na svět ve třicátých letech a začínalo se od jednotlivých kusů na zakázku, později byla zahájena sériová výroba.

    Snad kvůli nedostatku kvalitních materiálů, se za války  vyrobilo několik sérií benzínových zapalovačů z hliníku. Firma se potom vrátila ke zlatu, stříbru a mosazi, většina benzínových zapalovačů ST Dupont v mé sbírce pochází z konce 40. a začátku 50. let. Benzínové modely Dupont jsou vyjímečné zapalovače, o trochu menší než plynový model BR (line1), ideální velikost i váha. Perfektní zpracování i materiál. Většina benzínových Dupontů, které jsem měl v ruce, chodila i po více než padesáti letech jako hodinky.

      V roce 1953 byl představen první plynový zapalovač ST Dupont (D57) prodalo se ho přes třista tisíc kusů, v roce 1959 následoval model BS, který se prodával do roku 1973 a Dupontovy servisy ho prý ještě stále opravují. Vyrobilo se ho přes jeden a půl milionu kusů. V roce 1965 přišel ST Dupont s modelem BR, je to největší prodejní úspěch firmy, v nabídce je dodnes jako Line1, prodalo se ho jistě přes dvacet milionů. Všechny tři jmenované typy mají prakticky stejný tvar a rozměry. Těžký zapalovač s charakteristickým cinknutím při otevření víka, který cítíte v kapse. Je buď silně postříbřený, nebo se silnou vrstvou zlata popřípadě v lakované barevné úpravě (dnes se používají k povrchové úpravě i jiné cenné kovy jako třeba paladium a rodium). Dále se vyrábějí řady Line2, Line D, Gatsby. Navíc ještě limitované série jako Art nouveau nebo Maharadjah.  Sérii většinou tvoří kapesní zapalovač, stolní zapalovač, pero a stolní hodiny. Doporučuji se na ně podívat na oficiálních stránkách S.T. Dupont

  V současné době můžeme na webu narazit na spoustu čínských kopií. Originální S.T. Dupont line 1 stojí kolem 400 Eur, nevěřte, že pod 7-8 000 Kč koupíte nový originální Dupont. Nejvíce se kopírují řady line 2, Gatsby a limitované edice. Nejjednodušší a většinou fungující způsob, jak určit podvrh je podívat se na výrobní číslo viz srovnání originálu s kopií níže. Máte-li pochybnosti o pravosti,  pošlete mi obrázky nebo odkaz, ne v každém případě budu ovšem schopen poradit.

S.T.Dupont Ligne 2 (obr. 10)

Země původu: Francie

Rok výroby: 1980-90

Palivo: butan

Materiál: pozlacená mosaz

Mechanismus: kolečko a válec nad sebou, kolečko je křesací, válec pro prst. Horizontálně uložené pero víčka. Hned při odklopení víka se otevře přívod plynu. Výška plamene se reguluje ovladačem zespoda.

Rozměry: 6,2 cm a 3,6 cm

S.T.Dupont BR, menší (dámská) velikost (obr. 9)

Země původu: Francie

Rok výroby: 1965

Palivo: butan

Materiál: pozlacená mosaz

Mechanismus: kolečko a válec nad sebou, kolečko je křesací, válec pro prst. Horizontálně uložené pero víčka. Hned při odklopení víka se otevře přívod plynu. Výška plamene se reguluje horizontálně uloženým válečkem na mechanismu shora

Rozměry: 5,8 cm a 3,4 cm u pánské verze,  4,8 cm  a 3,4 cm u dámské verze

S.T. Dupont cca. 1939 -47


1. 2. 3. obrázek shora


Země původu: Francie

Rok výroby: asi 1940-46

Palivo: benzín

Materiál: pozlacená mosaz

Mechanismus: dvě kolečka nad sebou, jedno křesací, druhé pro prst. Horizontálně uložené pero víčka.

Rozměry: 3,9 cm a 3,3 cm u dámské verze (1. obr. shora), 4,9 cm, 3,3 cm u pánské verze (obr. 2), 2. obrázek - pánská verze, postříbřená mosaz, 3. obrázek shora je pánský model v hliníkovém provedení z období 2. světové války

S.T. Dupont cca. 1947 - 58


4. 5. 6. obrázek shora


Země původu: Francie

Rok výroby: asi 1947-58

Palivo: benzín

Materiál: postříbřená mosaz(obr. 4), pozlacená mosaz ( mosaz obr. 5) a pozlacená mosaz a smalt (obr. 6)

Mechanismus:kolečko a válec nad sebou, kolečko je křesací, válec pro prst. Horizontálně uložené pero víčka.

Rozměry: 4,4 cm a 3,4 cm u dámské verze (5. obr. shora), 5,4 cm, 3,4 cm u pánské verze (obr. 4 a 6), 4. obrázek - pánská verze, postříbřená mosaz, 5. obrázek shora je dámský model v pozlacené mosazi a obr. 6. je pánský rozměr v pozlacené mosazi s černým smaltem.

S.T.Dupont D57

Země původu: Francie

Rok výroby: 1953

Palivo: butan

Materiál: pozlacená mosaz a smalt

Mechanismus: kolečko a válec nad sebou, kolečko je křesací, válec pro prst. Horizontálně uložené pero víčka. Zajímavý je systém, který při otočení válečkem a kolečkem  otevře přívod plynu, přičemž tryska povyskočí asi o 2 mm nahoru. Výška plamene se regulovala šoubkem pod tryskou, který není na obrázku vidět

Rozměry: 5,7 cm a 3,4 cm u pánské verze