Československo

&

bývalý socialistický blok

Seznam výrobců - List Of Makers


AN

Erho

Fork

K/B

Kablo

Ogoňok (RU)

Oděsské závody

Tbilisský závod

Patnerské projekty:
 


Srovnání výrobků soc. zemí s tím, co se ve stejné době vyrábělo na západě, nevyznívá pro socialistický systém zrovna lichotivě. Proto právě stránka věnovaná našim domácím výrobcům byla dosud nejhůře zpracovaná, plná omylů a s nedostatkem ověřených informací. Zajímala mě sice prvorepubliková produkce, ale nad výrobky ze socialistických dob jsem udělal hned od začátku křížek. Snad se to konečně podaří napravit. Právě zde u výrobců ze soc. zemí je znát že ani u nás, ani v ostatních  zemích postižených komunismem, nevyšla dosud žádná kniha o tomto sběratelském oboru. Děkuji za pomoc s touto částí stránek sběratelům z Rumunska, Ruska a Ukrajiny. Codrinovi, Valerijovi  za zaslání fotek a sběratelům kteří mi na diskusním fóru stránek vintagelighters.ru poskytli informace.

   S trochou nadsázky lze říci, že jediný způsob, jak se naše země mohly stát ve světě zapalovačů pojmem, byl nezbourat mocnářství. Rakousko-Uhersko bylo jednou ze zemí, které udávaly v oboru směr alespoň v období před I. světovou válkou a během ní.

   Politicky se naše země po I. s. válce vydaly vlastní cestou, v oboru zapalovačů si o něčem takovém mohly jenom nechat zdát.  Letmým pohledem na galerii vlevo se můžete přesvědčit sami. Zapalovač KB na prvním obrázku je kopie Dunhillu Unique, druhý zapalovač KB (FORK) s kličkou po straně jsem dlouho pokládal za důkaz, že Československo vyrábělo zapalovače srovnatelné s tím zajímavějším v Evropě a v U.S.A., ale zdá se, že v případě tohoto zapalovače byl použit německý patent. Zapalovač AN, který v galerii následuje, používá mechaniku odvozenou od německých zapalovačů ZUNDER, buďme vděčni alespoň za původní vzhled. Následuje KABLO, které má mechanismus stejný s jedním modelem francouzské firmy LUXUOR a zatím nevím, kdo se nechal kým inspirovat. Je pravda, že se sem mimo jiné dovážely švýcarské zapalovače THORENS a COLIBRI, další velcí vývozci Německo a Rakousko jsou za humny a tak byla konkurence velmi tvrdá. Objektivně ale nevidím nic, co by podporovalo mýtus o vyjímečné české invenci a zlatých ručičkách. Za zmínku snad stojí originální ryté stříbrné pláště mnohých československých zapalovačů, tato ceněná ruční práce se u nás dělala i pro švýcarské COLIBRI nebo německé KW. Celkově lze o československé produkci říci že nezaostávala za dobovým evropským průměrem, ale také ho ničím nepřevyšovala, nabízí se srovnání s belgií. Sběratelské příručky uvádějí jednu, dvě belgické firmy a podobně se chovají k československým zapalovačům, zahlédl jsem v nich ryté stříbrné kablo a ničím neuchvacující prvorepublikový “lift arm”.

  Byla-li před rokem 1948 československá produkce solidním světovým průměrem, porovnávám samozřejmě se zeměmi,  jejichž výrobky jsem měl možnost vidět,  po roce 1948 klesala postupně úrověň až k dnešnímu stavu, kdy se u nás žádné zapalovače nevyrábějí.

http://mojeaukce.com/Moje_Aukce.html
Bookmark and Share