Vítejte na "benzíňácích", stránce, která je věnována starožitným benzínovým zapalovačům, jejich historii, nejznámějším výrobcům a důležitým patentům, které určovaly vývoj zapalovače od jednoduchých křesadel až k plynovým modelům.

                      Čeští sběratelé zapalovačů mají proti těm západoevropským nebo americkým dvě nevýhody. Jednak je sběratelů málo: V takové zemi, jakou je Česká republika, se nakladatelům  ještě dlouho nevyplatí vydat  o zapalovačích jakoukoliv sběratelskou příručku. Druhou nevýhodou je čtyřicetileté přerušení kontaktů se Západem, i v tomto oboru se totiž vše důležité odehrálo mimo socialistický sektor. Úkolem těchto stránek je smazat alespoň část tohoto dluhu a nabídnout sběratelům v maximálně přehledné formě tolik zajímavých zapalovačů, kolik mi čas a moje skromné síly dovolí.

   Již léta jsem v kontaktu se sběrateli z celého světa, pozoruji, jaké zapalovače je zajímají, jaké považují za kvalitní a cenné. Za tu dobu jsem nashromáždil malou knihovničku příruček o sběratelství starožitných benzínových zapalovačů*, a hlavně pořídil nespočet fotografií, ty zajímavější z nich jsem roztřídil podle země původu a výrobce a tak vznikl základ těchto stránek. Na stránce každého výrobce najdete vše, co se mi podařilo z jeho produkce sehnat a vyfotit i se stručným popisem každého zapalovače. U důležitějších značek jako Flamidor, Lancel, Dunhill nebo Dupont je i stručná historie firmy, pokud mi byla dostupná.  Prosím, neberte seznam výrobců jako něco definitivního, tam kde jsem nesehnal žádné informace, spokojil jsem se s hrubým odhadem data výroby, u mnoha zapalovačů jsem si nezapsal rozměry atd.. Mnoho věcí je třeba doplnit a pochybuji, že budu s tímto projektem někdy u konce. Za každou informaci, fotku, opravu chybného údaje vám budu velmi vděčný.

     Prodejní sekce nabízí z větší části zapalovače, které se do Československa nedovážely a mohly by být pro naše sběratele zajímavé. V nabídce jsou jak jednoduché a spolehlivé zapalovače, tak sběratelské rarity nebo produkty renomovaných firem.

   Zbývající části stránek jsou vyhrazeny kontaktům, zajímavým odkazům a seznamu nejčerstvějších aktualizací.


*Děkuji autorům následujících knih, bez nichž by na stránkách mnohé chybělo:

Stefano Bisconcini - Lighters Gli Accendini (Chronicle Books, 1997)

Stuart Schneider, Ira Pilossof - The Handbook Of Vintage Cigarette Lighters (Schiffer 1999)

Juan Manuel Clark - Collectible Lighters (Flammarion, 2002)

Neil S. Wood - Collecting Cigarette Lighters  A Price Guide 1,2 (L-W Book Sales, 1994)

-Davide Blei, Luciano Bottoni - The Dunhill Petrol Lighter A Unique Story (Dunhill, 2004)

G. Broesan - 1000 Feuerzeuge (Broesan, 1995)

Larry Clayton - The Evans Book (Schiffer, 1998)

S. Schneider, G. Fischler - Cigarette Lighters (Schiffer. 1996)

Ad van Weert - The Legend of the Lighter (Abbeville Press, 1995)

Patnerské projekty:

<!--BeginHTMLData--><div id="google_translate_element"></div><script>
function googleTranslateElementInit() {
 new google.translate.TranslateElement({
  pageLanguage: 'cs',
  includedLanguages: 'zh-CN,en,fr,ja,ru'
 }, 'google_translate_element');
}
</script><script src="http://translate.google.com/translate_a/element.js?cb=googleTranslateElementInit"></script>


<!--BeginHTMLData--><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&username=xa-4c25cd8c098b2dab"><img src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" width="125" height="16" alt="Bookmark and Share" style="border:0"/></a><script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#username=xa-4c25cd8c098b2dab"></script>
<!-- AddThis Button END -->
 

NOVINKY,

čerstvé aktualizace:

  30.5.2012 - Transfo, Francie  zapalovač, který nepoužívá palivo. 1.6.2012 - Colibri - výroční limitovaná série. 3.6. 2012 - Anglická verze Colibri. 18.6.2012 - Stříbrné, Saudská Arábiexc  2.8.2012 Výčet zapalovačů ukradených z mého  domu zveřejněn v prodejní sekci.  3.8.2012 - Dunhill Unique, Dunhill Unique Sport výroční edice. Parker Paris dámská velikost.

9.11.2012 - Flamidor, nový provazový model. IMCO přidán model 1927 a smaltovaný Streamline. 28.11.2012 - Colibri a Hispano 5.12.2012 Premier. 28.12.2012 - Massip. 10.1.2012 - Mexické stříbrné - značení Ormex, nová stránka Reklamní zapalovače. 3.2.2013 - A.D. Karat 15.2.2013 - Super IMCO. 5.4.2013 - Maurice. 5.5. - Dubsky. 9.5.2013 - Besançon - Seron. 11.5.- Champ Dubsky. 25.5.2013 - Kapslové. 26.6.2013 - Muller & Grunstein . 31.7.2013 - Saffa. 27.9.2013 - vojenské a zákopové, nový text a pár fotek. 14.1. 2014 - D.O. Desarmeaux, pár fotek u Colibri, Kaschie a Dubsky. 28.1. - Ropp. 26.3. Stříbrné, Saudská Arábie - další nádherný kousek. 25.4.2014 - Nástěnné . 30. 12. 2014 - PINO, RK, Richard Kohn. 4.5. 2015 - Mayfair, Stříbrné, Saudská Arábie

Dear visitors,

the translation of my site is not complete yet. Translated pages are marked with small flag that you see above. The links to translated pages in A/Z list of manufacturers are marked with “E” following the brand-name of the lighter , for example “Thorens E”. You may use Google Translate on the left for the pages that are not translated yet. I am sorry if my english  isn’t correct  sometimes. The list of makers is not yet complete even in czech. I am adding the manufacturers in alphabetical order with exception of famous makers like Dunhill, S.T. Dupont, Ronson or Zippo.

<!--BeginHTMLData--><!-- Place this tag in your head or just before your close body tag -->
<script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/plusone.js"></script>

<!-- Place this tag where you want the +1 button to render -->
<g:plusone></g:plusone>

O mně

Jméno: Libor Šild

Narozen: 1972

Zapalovače: Sbírám je od roku 2004, moje stálá kolekce není nijak veliká, nepřesahuje ani 100 kusů

Oblíbené: Flamidor Briquet Parisien a francouzské zapalovače  všeobecně

Jiné koníčky: Literatura, historie, muzika, zahradničení a moje dvě fenky barzoje(ruský vlkodav) Hera & Dotja

 

VÝŠE:  Jeden ze zapalovačů, které mám ve své sbírce nejraději. Byl vyroben v Saudské Arábii ručně ze stříbra roztavených mincí, obě strany zdobí etiopské mince a rytiny. Historii tohoto zapalovače tak, jak mi ji vyprávěla předchozí majitelka, najdete zde.  Nakonec, když se mi dostal do rukou několikátý kousek s podobnými rytinami nepochybně od stejného autora, napsal jsem o těchto zapalovačích pár slov pro páté číslo ruského sběratelského časopisu Flint (Všechna čísla magazínu Flint jsou ke stažení po kliknutí na odkaz vlevo pod partnerskými projekty.

Odhad ceny, výkup zapalovačů i sbírek

Máte doma starožitný zapalovač nebo celou sbírku?

Odkoupím ji, zprostředkuji prodej u nás nebo v cizině, odhadnu cenu.

Napište.

<!--BeginHTMLData--><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client="ca-pub-8208985070188655";
/* 728 x 90 CZ */
google_ad_slot="0957783092";
google_ad_width=728;
google_ad_height=90;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
<!--BeginHTMLData--><div id="google_translate_element"></div><script>
function googleTranslateElementInit() {
 new google.translate.TranslateElement({
  pageLanguage: 'cs',
  includedLanguages: 'zh-CN,en,fr,ja,ru'
 }, 'google_translate_element');
}
</script><script src="http://translate.google.com/translate_a/element.js?cb=googleTranslateElementInit"></script>

BENZÍŇÁKY -

STAROŽITNÉ ZAPALOVAČE - VÍTEJTE!

Jistě tak pomíjí člověk jako stín,

nadarmo zajisté kvaltuje se;

shromažďuje, a neví, kdo to pobéře.

                  Žalmy, 39:6