Anglické zapalovače


Anglické zapalovače se do předválečného Československa příliš nedovážely, tím méně po válce. Rokem 1948 jakékoliv kontakty skončily. Ve starožitnictvích a na bleších trzích v ČR na staré zapalovače britských výrobců narazíme jen zřídka, proto bude snad užitečné zmínit několik modelů a firem, které pokládám za důležité z hlediska historie výroby zapalovačů v Anglii nebo za zajímavé ať už technicky či  povedeným designem.

   Můj pohled je čistě subjektivní, někdo jiný by snad dal přednost  jiným firmám a zapalovačům, na jednom jméně bychom se ale jistě shodli a tím je Alfred Dunhill, jehož vliv daleko přesáhl hranice Anglie a na světě jen stěží najdete sběratele, který by neznal alespoň jeden Dunhillův model.

   Z období před rokem 1920 mě žádná zásadní událost  nenapadá, zato ve 20. letech v Anglii vzniklo hned několik modelů, které stojí za zmínku. Především je to Dunhill Unique z roku 1924, systém s čepičkou knotu na konci vyklápěcí ručičky a komorou kamínku umístěnou vně zapalovače rovnoběžně se zmíněnou ručičkou. Zahraniční sběratelé pro něj používají stručný a výstižný název “lift arm” . Tento jednoduchý  a spolehlivý mechanismus  převzala ve světě celá řada firem a byl v oblibě až do příchodu plynových zapalovačů. Dalším skvělým zapalovačem té doby byl Orlik patentovaný na počátku 20. let, zapalovač s charakteristickou větrnou clonou, také velmi spolehlivý - většinou fungují dodnes.V roce 1928 zakládá Alfred Dunhill další slavnou firmu Parker.

  Ve 30. letech přichází Dunhill s několika dalšími důležitými modely, za zmínku stojí přinejmenším Tallboy(licence Cartier) z r. 1932, Broadboy z r. 1935 a Handy(1936), úspěšně pokračuje i řada Unique. Cenově dostupnější přitom velmi solidní “lift arm”  zapalovače vyrábí firma Polo . Zajímavé modely  nabízejí ve třicátých letech  Beney či McMurdo.

   Výroba zapalovačů ve 40. letech byla poznamenána II. světovou válkou, zde mám na mysli hlavně nedostatek kvalitního materiálu, skutečnost která se nejvíce dotkla výrobců luxusních modelů, v souvislosti se zmíněným nedostatkem kvalitích kovů se v této dekádě poprvé výrazněji prosadil hliník. Jestliže zákopové zapalovače v I. světové válce byly většinou vyráběny z mosazi a mědi, z II. světové války pocházejí  zajímavé kousky z hliníku, některé s velmi pěknými rytinami, ke kterým měkký materiál přímo vybízel. Oblíbené “lift arm” zapalovače se postupně přibližují tvaru kvádru. Dunhill po válce nabízí zajímavý London Rollalite, ve Francii se prodává hliníkový Dunhill Salaam. Ke konci 40. let se na trhu objevil mechanicky zajímavý a dnes sběratelsky cenný benzínový zapalovač Charles.

 

Partnerské projekty:
 

ANGLIE A U.S.A.

Seznam výrobců

Americké zapalovače

Do roku 1920 se ze zapalovačů vyráběných v U.S.A. sluší jmenovat alespoň Capitol, Nuton a Nassau, zajímavý systém používal každý z nich.

  Z 20. let mě napadají Chronos ve tvaru hodinek, Douglass a Clark. Douglass byl elegantní poloautomat, druhý jmenovaný Clark často pozlacený nebo platinovaný používal “double wheel” systém (druhé kolečko pro prst) už v roce 1926( např. Dunhill až v. r. 1928).

  30., 40., a část 50. let patří firmám Ronson a Evans, i když krásné zapalovače vyráběly i jiné firmy. Ve třicátých letech vznikají první Zippa, pěkné “lift arm” zapalovače nabízí Golden Wheel nebo Marathon.

   Z období II. Světové války je nutno zmínit Bowers, který  používala většina amerických vojáků a Dunhill Service. Americká pobočka firmy Dunhill ve spolupráci s firmou Winoco ve 30. a 40. letech vrhla na americký trh celou řadu zajímavých modelů, velkou část z nich Dunhill London a Dunhill Paris vůbec nenabízely.

  Ve druhé polovině 40. a v 50. letech zostřily konkurenční boj na americkém trhu levné zapalovače z okupovaného Japonska a řada amerických firem  zanikla, mnohé další pak v šedesátých letech nedokázaly zareagovat na přechod na plyn jako palivo. Zanikají třeba Evans a Elgin, konkurenceschopnost si ještě v šesté dekádě udrželo benzínové Scripto hlavně díky vtipnému designu a vylepšenému hospodaření s palivem. Dnes už v U.S.A. vyrábí benzínové zapalovače vyrábí jen ZIPPO, nebylo ani nejhezčí, ani nejlepší, ale co se týká marketingu, nemá konkurenci.

http://mojeaukce.com/Moje_Aukce.html
Bookmark and Share